Szukasz urządzenia kosmetycznego o szerokim spektrum działania, które rozwiąże problemy z jakimi borykają się Twoje klientki? Sprawdź czym są urządzenia kosmetyczne IPL.
Powszechnie używany w kosmetologii profesjonalnej skrót IPL, (ang. Intense Pulsed Light) można przetłumaczyć jako intensywne światło pulsacyjne, które jest wykorzystywane w zabiegach takich jak:
• usuwanie owłosienia,
• fotoodmładzanie,
• rozjaśnianie przebarwień,
• niwelowanie rumienia,
• problemy z trądzikiem.
Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem IPL a laserem?
Zasadniczą różnicą, która odróżnia światło IPL od lasera jest spójność wiązki emitowanej przez głowicę urządzenia.
Urządzenia kosmetyczne z technologią IPL emitują niespójną, polichromatyczną wiązkę światła o określonym spektrum długości fal (mieszczącym się zazwyczaj w zakresie od 400 nm do 1200 nm).
W przypadku laserów mamy do czynienia z konkretną długością fali np. 1064 nm, 808 nm, 755 nm. Jednak dana długość wiązki będzie działała najlepiej na konkretny problem, więc do usuwania owłosienia potrzebny będzie inny laser, niż np. do walki z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi.
Podstawową zasadą działania urządzeń IPL, podobnie jak w laserach jest mniej lub bardziej selektywne uszkodzenie termiczne skóry. Zjawisko to nazywane jest wybiórczą fototermolizą i polega na zamianie światła dostarczonego do skóry na ciepło tylko w niektórych jej strukturach (np. tam, gdzie jest większe nagromadzenie barwnika – melaniny, aby usunąć przebarwienia). W przypadku światła laserowego i IPL tymi strukturami są: hemoglobina – czerwony barwnik krwi, melanina – brązowy barwnik skóry i włosów oraz woda (są to tzw. chromofory).
Warto podkreślić, że większa selektywność laserów przekłada się na wyższą skuteczność terapii. W przypadku zabiegów IPL nie możemy zastosować zbyt dużych wartości mocy, ponieważ oprócz pożądanego przez nas uszkodzenia (np. brodawki włosa) może dojść do poparzenia całej powierzchni skóry. Większa wybiórczość laserów gwarantuje, że wyemitowana dawka mocy zostanie dostarczona do odpowiedniego chromoforu i nie uszkodzi tkanek otaczających.
Zazwyczaj terapia z wykorzystaniem IPL wymaga większej ilości zabiegów w serii, a skuteczność może okazać się niższa niż w przypadku laserów. Natomiast niewątpliwą zaletą technologii IPL jest możliwość wykorzystania jednej głowicy urządzenia do szerokiego spektrum zabiegów, dzięki czemu wybierając jedno urządzenie, jesteśmy w stanie znacząco poszerzyć ofertę w naszym salonie.
Urządzenie kosmetyczne z IPL i RF, czyli technologia E-light w praktyce
Zastosowanie technologii światła IPL wraz z prądem zmiennym o wysokiej częstotliwości (RF) powoduje zwiększenie efektywności zabiegów, przede wszystkim fotoepilacji, ponieważ dochodzi do wystąpienia zjawiska synergii, czyli współdziałania technologii. Epilacja IPL z falą radiową, czyli RF – nazywana jest technologią E-light i daje lepsze efekty w przypadku epilacji światłem, niż w przypadku wykorzystania samego systemu IPL. Podgrzanie włosa i dostarczenie impulsu elektrycznego jest skuteczniejsze w niszczeniu niechcianego owłosienia.
Skuteczna depilacja światłem – SHR
Kolejną technologią wykorzystującą intensywne światło pulsacyjne jest metoda SHR (ang. Super Hair Removal) polegająca na dostarczeniu do skóry nakładających się na siebie impulsów światła, przez co dochodzi do stopniowego podgrzania włosa i w efekcie jego trwałego uszkodzenia.
Technika wykonania zabiegu nazywana jest „in-motion”, czyli „w ruchu”, ponieważ z głowicy emitowane są impulsy świetlne z dużą częstotliwością (jeden impuls po drugim wyzwalany jest bardzo szybko). Dzięki temu wykonanie zabiegu jest niesamowicie szybkie i nie powoduje uczucia dyskomfortu w postaci bólu.
Zabiegi fotoodmładzania z urządzeniem kosmetycznym IPL
System IPL z powodzeniem stosowany jest w zabiegach biostymulujących i rozjaśniających, redukujących delikatne zmarszczki i wpływających na kondycję skóry. Zaletą tej metody jest jej bezinwazyjność oraz bezpieczeństwo. Inwazyjne metody odmładzania, takie jak np. zastosowanie lasera CO2 dają niewątpliwie lepsze efekty, ale ich zastosowanie wiąże się z większym ryzykiem powikłań (m.in. powstania przebarwień), a okres rekonwalescencji wynosi aż 7 dni.
IPL i usuwanie przebarwień
Walka z przebarwieniami jest w wielu przypadkach bardzo trudna i nie jest łatwo o zadowalające efekty. Usuwanie zmian barwnikowych za pomocą IPL będzie skuteczne jedynie w przypadku ich umiejscowienia płytko w naskórku. Dlatego też rozjaśnienie może nie być równomierne – jedne zmiany ulegną redukcji, natomiast inne pozostaną nienaruszone.
Technologia IPL będzie najbardziej skuteczna w przypadku przebarwień występujących na plechach, dłoniach i dekolcie, w przypadku nagromadzenia melaniny w naskórku na niewielkiej głębokości.
Terapia naczyniowa z wykorzystaniem IPL
Usuwanie drobnych, rozszerzonych naczyń krwionośnych, czyli teleangiektazji (pot. naczynka, pajączki) nie jest łatwe. Za pomocą urządzeń IPL możemy zniwelować rumień i obkurczyć naczynia. Do całkowitego zamknięcia rozszerzonych naczyń potrzeba jednak mocniejszego bodźca w postaci np. lasera diodowego 980 nm.
Technologia IPL sprawdzi się najlepiej u osób z rumieniem naczynioruchowym i łagodnym trądzikiem różowatym, u tych klientów zaczerwienienie twarzy zostanie wyraźnie zredukowane.
Zabiegi na trądzik z wykorzystaniem urządzenia kosmetycznego
Intensywne światło pulsacyjne może być stosowane również przy problemach z trądzikiem. Pod wpływem światła dochodzi do niszczenia beztlenowych bakterii Propionibacterium Acnes, które biorą udział w patogenezie trądziku pospolitego.
Absorpcja światła przez porfiryny powoduje generowanie aktywnych form tlenu działających bakteriobójczo, dochodzi również do regulacji wydzielania sebum przez obkurczenie naczyń krwionośnych zaopatrujących gruczoły łojowe.
Podsumowując, urządzenie kosmetyczne IPL umożliwia pracę w zakresie niwelowania wielu defektów kosmetycznych takich jak : niechciane owłosienie, przebarwienia, rumień oraz trądzik. Wszechstronność tej technologii sprawia, że cieszy się ogromną popularnością w gabinetach kosmetycznych.